Last year, we sold 100 shirts at $10 each with a production cost of $5 apiece. This year, we sold 130 shirts at $9 apiece with the same production cost per unit
Matematika
profactsuckp06qp7
Pertanyaan
Last year, we sold 100 shirts at $10 each with a production cost of $5 apiece. This year, we sold 130 shirts at $9 apiece with the same production cost per unit. Assuming no other costs, how much did our profit grow from last year?
1 Jawaban
-
1. Jawaban Mathematical
100shirts x $10 = 1000$ - ($5x100) = 500$
( Last year above!)
130shirts x $9 = 1170$ - ($5x100) = 670$
( This Year )
So, $670-$500 =
$170